logo keramikaplus

Typy dlaždic


Výběr produktů, ze kterých se mohou vybírat dlaždice pro obkládání podlah a stěn, je velmi široký, stejně jako je tomu možná při výběru látky na šaty. Dlaždice mohou být glazované nebo neglazované.

  • glazované dlaždice mají pro laickou představu povrch pokrytý vrstvou barevného skla, které dodá důležité estetické charakteristiky (barva, lesk, dekoraci, odstín atd. ) a technické (tvrdost, nepropustnost atd.). Všechny tyto charakteristiky, jak technické tak estetické, jsou závislé na tipu glazury a proto se mohou od sebe rozsáhle odlišovat.
  • neglazované keramické dlaždice jsou téměř jednotné v celé své tloušťce, to znamená, že je střep probarvený jako celek a jsou běžně bez výraznějších dekorací povrchu a obrázků, jako tomu může být u glazovaných.
  • Pórovitý nebo kompaktní střep. Střep je samotné tělo dlaždice. Toto tělo může být buď jednotné, skoro jako sklo, nebo se může vyznačovat přítomností pórů, které se různě napojují jeden s druhým. Abychom "viděli" tento vzhled, do ložiska by bylo třeba nahlédnout přes silný mikroskop, ale pro odhalení této pórovitosti se provádí měření množství vody, které tento střep nasaje. Měříme tedy nasákavost. Je evidentní, že čím více je střep pórovitý, tím větší množství vody nasaje.
  • Lisované nebo tažené. Lisovaní a tažení jsou dvě metody tvarování, které jsou používány k výrobě keramických dlaždic. Lisované dlaždice jsou zhotoveny z prachové hmoty, tato se předehřívá pro odstranění přebytkové vlhkosti, tím se stává kompaktní a ucelená a je dále formována na lisu pod vysokým tlakem. Tažené dlaždice jsou zhotoveny z podobné hmoty, která se ovšem namáčí pro dosažení plastičnosti, tato se pak pod tlakem protahuje otvorem, který určuje finální tvar dlaždice.
  • Červený střep, světlý nebo bílý střep. V závislosti na použitých materiálech, střep dlaždice může být různě barevný (od žluté až po tmavě červenou, s celou sérii odstínů), nebo světlý (někdy bílý). Barva střepu má u glazovaných výrobků jen relativní důležitost. U některých neglazovaných materiálů se docílí různé barevnosti přidáním barevných pigmentů.
  • Různé tvary a rozměry. Nejčastější tvary jsou čtverce a obdélníky, ale jsou i jiné (např. šestihran, osmihran, maurský, provensálský atd.). Co se týká rozměrů, ty začínají od mozaiky 2cmx2cm až po opravdové desky o ploše 60cmx120cm a někdy i více. Síla střepu se pohybuje v rozpětí od několika málo mm až po třeba 2,5cm dlaždice. Keramické dlaždice jsou tříděny do různých tipů, se specifickým technicko-obchodním pojmenováním. Tyto druhy se liší jeden od druhého a určují se z části podle výše uvedených pravidel a z části podle pravidel technických při fabrikaci.

© 2019 keramika plus s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

tvorba internetových stránek
bzcompany.cz