logo keramikaplus

Druhy pojmenování


Základní druhy pojmenování keramických dlaždic používaných v Itálii jsou následující:

Majolika - dvou žárové
Dlaždice glazované dvou žárové (speciální technologie, která zahrnuje dva různé druhy pečení, první je pečení podkladu (střepu) na který se pak nanese glazura a druhé je následovné pečení této glazury), střep je pórovitý a barevný za sucha lisovaný.

Terraglia - Pórovinové obklady dvou žárové – bílý střep
Dlaždice glazované dvou žárové, s pórovitým a bílým střepem za sucha lisované.

Monocottura – jedno žárové
Dlaždice glazované jedno žárové (technologie, která předvídá pouze jedno pečení, kterému jsou podrobeny najednou střep i glazura), barevný střep (monocottura rossa (červená)) nebo světlý střep (monocottura bianca (bílá)), kompaktní nebo pórovitý (monoporosa), za sucha lisovaný. Zvláštní druhy jedno žárových technologií je presso smaltatura. Toho se docílí, pokud se aplikuje glazura v podobě prášku v momentě lisování a smaltatura su supporto incandescente, jedná se o rozsypávání glazury v podobě granulí na rozpálený střep.

Clinker
Neglazované dlaždice nebo glazované jedno žárové, s různě barevným střepem, všeobecně kompaktním, tažený.

Cotto
Neglazované dlaždice, s červeným pórovitým střepem, tažený.

Gres rosso - Červený gres
Neglazované dlaždice, s červeným kompaktním střepem, za sucha lisovaný.

Gres porcellanato – celo slinutý střep s nasákavostí menší než 0,5%
Neglazované dlaždice, se světlým nebo barevným střepem většinou imitující různé druhy přírodních kamenů, je zde možná velká škála povrchových úprav při lisování nebo po upečení (leštění, satinování...), za sucha lisovaný.

Poznámka:
Tento popis jednotlivých kategorií, odpovídá výrobkům které se na trhu běžně vyskytují.Upozorňujeme ovšem na přítomnost také jiných materiálů jako jsou například glazované cotto, lisovaný klinker či gres porcellanato glazovaný.

backnext

© 2019 keramika plus s.r.o.
Všechna práva vyhrazena

tvorba internetových stránek
bzcompany.cz